Mobil işletim sistemleri 2008

Gartner tarafından yapılan araştırma sonuçları dünya çapında satış oranlarına göre mobil işletim sistemlerini sıralıyor. Symbian liderliğini korurken Mac OS hızlı yükselişini sürdürüyor.
Cep telefonlarının gelişmiş birer iletişim ve eğlence cihazı haline gelmesiyle birlikte bilgisayarlar gibi mobil cihazlar da karmaşık işletim sistemleriyle çalışmaya başladı. Ağırlıklı olarak Nokia’nın kullanıcılarına sunduğu Symbian işletim sistemi, Linux, iPhone’un altyapısını oluşturan Mac OS derken mobil dünyada da işletim sistemleri savaşının başlamasına sebep oldu.
Gartner, dünya çapında satılan mobil iletişim cihazlarını satış adetlerine bakarak işletim sistemlerine göre sıraladı. Aşağıda göreceğiniz tablo aslında durumu büüyük oranda özetliyor. Nokia ve Samsung tarafından müşterilerine sunulan Symbian işletim sistemi 2007’ye göre %6.1’lik kayıp yaşamasına rağmen %52.4 ile 2008’in lider mobil işletim sistemi oldu. Kuşkusuz tablodaki en önemli rakam Apple’ın iPhone ve iPod Touch ile kullanıcılarına sunduğu Mac OS işletim sisteminin bir yıl içerisindeki büyüme oranı olan %245.7. BlackBerry cihazlarıyla iş hayatının vazgeçlimezlerinden biri haline gelen RIM de kayda değer bir yükselişle Symbian’ın en sıkı takipçisi konumunda. HTC’nin büyük pay sahibi olduğu Microsoft Windows Mobile da en fazla kişi tarafından kullanılan üçüncü mobil işletim sistemi oldu.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.