MS (Multipl skleroz) nedir, tedavisi var mıdır?

MS (Multipl skleroz) nedir, tedavisi var mıdır?
Hastalığın başlangıcında görülen ilk belirtiler genelde görme kaybı, çift görme, duyu kaybı, güçsüzlük, denge sağlayamama, yürüme bozukluğu, karamsar ruh hali gibi belirtilerdir.
MULTİPL SKLEROZ (MS)
Multipl skleroz, beyin, beyincik, omurilikten oluşan merkezi sinir sistemini etkileyen, bağışıklık sistemindeki değişiklikten dolayı kaynaklanan, iltihabi olaylara neden olan bir hastalıktır. Genç erişkinlerin hastalığı olan MS, ataklar ve iyileşmeler halinde görülür. Bazı hastalarda iyileşme olmaz ve hastalık hızlı ya da yavaş bir şekilde ilerleyerek seyreder. Ülkemizde en çok 25 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Dünyada ise görülme yaşı 20-40 arasında değişmektedir.
Merkezi sinir sisteminde iletimi hızlandıran ve sinir hücrelerinin üzerini kaplayan miyelin kılıfın hasar görmesiyle meydana gelir. Vücut bağışıklık sistemiyle bu kılıfı yabancı madde gibi algılamaya başlar. Neden böyle olduğu konusunda henüz kesin bir bilgi yoktur. İlk başlarda tek gözde görme kaybı ya da çift görme, ellerde titreme, kuvvet kaybı, konuşma güçlüğü, vücut dengesinin bozulması, hareket kısıtlılığı şeklinde bulgular verir. Her hastada belirtiler farklıdır. Çünkü merkezi sinir sisteminde gelişen hasarın seviyesi ve yeri her hastada farklıdır. Kişiden kişiye büyük farklılıklar görülebilir.
Kaynak ve devamı için: TIKLAYIN

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.