Nokia ve nanoteknoloji

 
Geleceğin telefonları için önemli adım: Mobil dünyanın devlerinden Nokia, nanoteknoloji üzerine yaptığı çalışmalara hız verdi.

Cambridge Nanoscience Centre ile birlikte yeni teknolojiler üzerinde çalışmalarda bulunan Nokia, bu iş ortaklığı sayesinde cep telefonlarının geleceğine dair denemeler yapıyor. Bilezik benzeri çeşitli aksesuarların telefon olarak kullanılabileceğini düşünerek sürdürülen araştırmalarda nanoteknolojinin tüm nimetlerinden faydalanılıyor.
Hayata geçirilmesi düşünülen proje yarı saydam elektronik cihazlar, güneş enerjisini emmek suretiyle enerji depolayabilen gelişmiş tümleşik güç kaynağı sistemleri, çevredeki gelişmeleri (hava kirliliği gibi) denetleyen sensörler ve kendini temizleyebilen yüzeyler gibi pek çok konuyu kapsıyor.
Proje piyasada göreceğimiz ürünler üzerinde kısa vadede hayata geçirilebilecek gibi görünmese de ilerisi için ümit verici. Bilindiği gibi nanoteknoloji çok küçük boyut ve maliyetlere karşın üst düzey performans sağlayabilecek ürünler üretmek adına uygulanan bir çeşit minyatürleştirme teknolojisi. Nokia’nın bu teknolojiyle üreteceği ürünler ise merakla bekleniyor.
Morph konseptinin tanıtım videosu için tıklayın…
kaynak: www.hurriyet.com.tr www.chip.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.