ÖSS değişikliği Haziran'da tamam

Üniversite adaylarının merakla bekledikleri değişiklikler için sona yaklaşıldı. ÖSYM, değişikliklerin Haziran’da tamamlanacağını açıkladı. İşte değişiklikler;
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 2010 yılında üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sisteminin detaylarıyla ilgili çalışmanın Haziran ayına kadar tamamlanmasını planladıklarını açıkladı.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Özel Dershaneler Birliği Derneği tarafından düzenlenen toplantıda, dershanecilere, 2010 yılından itibaren üniversiteye girişte uygulanmaya başlanacak iki basamaklı yeni sınav sistemini anlattı. 1999 yılından önce uygulanan iki basamaklı eski sistem ile tek basamaklı sistemde 2006 yılında yapılanlar hakkında bilgi veren Yarımağan, “Bugünkü uyguladığımız model, aslında 1998’den önceki uygulanan sistemin tek oturumda yapılan bir ara modeli. 2006 yılında bu sistemi geliştirirken ilerde bu noktada durmayacağımızı, ana eksende bir değişiklik yapmadan uygulamada bazı farklılıklar yapacağımızı biliyorduk, bu şekilde planlıyorduk” dedi.
“3-5 YIL SONRA UCU AÇIK SORALAR GELECEK”
Yarımağan, 2006 yılında yapılan değişiklikle adayların 195 dakikalık süre içinde iki bölümden oluşan testler yanıtladıklarını hatırlatarak 2006 yılında yapılan değişikliğin aslında daha genel bir değişikliğin birinci aşaması olduğunu söyledi. Yarımağan, “2010 yılında yapacağımız bunun ikinci aşaması, 3-5 yıl sonra da bunun üçüncü aşaması olan ve açık uçlu soruların sorulmasını içeren değişikliği gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.
SEVİYE BELİRLEME SINAVLARI
Sınavda açık uçlu soru sorulmasının önemli olduğunu söyleyen Yarımağan, çoktan seçmeli test sınavlarının 1950’li yıllardan itibaren yaygınlaşmaya başladığını, bu yöntemle yapılan sınavların objektif ve hızlı değerlendirme açısından yararları olduğunu savundu. Bu testlerle ölçülebilen bilgilerin sınırlı olduğunun altını çizen Yarımağan, tüm sınavların çoktan seçmeli test şeklinde yapılması halinde adayların anlatım ve sentez yeteneklerinin gelişmediğini, analiz yeteneklerinin de sınırlı gelişebildiğini belirtti. Bu nedenle öğrencilerin üniversite ve sonra iş yaşamlarında sıkıntı çektiklerini söyleyen Yarımağan, şöyle konuştu: “Özellikle eğer ortaöğretimde de bu sınavlara odaklanılırsa, bu sınavlara göre ortaöğretim kendini şekillendirirse bu olumsuz etki daha da artıyor. Bunu Türkiye’de maalesef yaşıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığının 6. sınıftan başlayarak SBS’ye çoktan seçmeli testlerle yapma uygulaması, bence üzerinde durulması gereken bir konu. Çünkü biz eğer 7. sınıftan başlayarak çoktan seçmeli sınavlar yapmaya başlarsak, -ki aynı sınavların lise eğitiminde de sürdürülmesi zaman zaman tartışılıyor-, üniversiteye girişte de bunu yapmaya kalkarsak o zaman belli yetenekleri gelişmemiş bir nesil yetiştiririz. Bu da Türkiye’nin geleceği açısından hiç hoş değil. O nedenle biz bundan sıyrılmak istiyoruz.”
“ÇOKTAN SEÇMELİ SINAV YAPAN SADECE TÜRKİYE KALDI”
Çoktan seçmeli test uygulayan ülkelerin yavaş yavaş bu yöntemden uzaklaşmaya başladıklarını ifade eden Yarımağan, gelişmiş ülkelerin ölçme-değerlendirme işlemlerinin tümünü çoktan seçmeli testlerle yapmadıklarını belirtti. Yarımağan, “Ben biraz da çarpıcı olsun diye slogan olarak şunu söylüyorum; tüm sınavlarını çoktan seçmeli yapan tek ülke Türkiye kaldı. Gelişmiş ülkelerin hiçbiri artık tüm ölçme değerlendirme işlemlerini çoktan seçmeli yapmıyor. Biz de çoktan seçmeli derslerden tamamen vazgeçmek istemiyoruz ama bunun yanında kısa cevaplı, açık uçlu soruların da sorulduğu bir sistem oluşturmak istiyoruz” dedi.
YENİ SİSTEMİN DETAYLARI HAZİRAN’DA BİTECEK
Yeni sistemin ana hatlarıyla belli olduğunu, adayların sınava hazırlanmalarını etkileyecek herhangi bir değişiklik yapılmadığını vurgulayan Yarımağan, henüz birinci ve ikinci aşamadaki sınavların sürelerinin ve soru sayılarının kesinlik kazanmadığını kaydetti. Özellikle Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu adayların yararlandığı ek katsayı uygulamasının da yeniden gözden geçirileceğini belirten Yarımağan, sınavın detaylarıyla ilgili çalışmaların en geç Haziran ayına kadar bitirilebileceğini düşündüğünü, çalışma tamamlandığında kamuoyuna duyurulacağını bildirdi.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.