Otomobiller şoförleri böyle uyaracak

Yakın bir gelecekte geliştirilecek teknolojiyle radar ve lazer ile donatılmış otomobiller, kaza tehlikesi belirdiği an şoförü sarsarak uyaracak.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, trafik kazalarında her yıl 40 bin kişi kaybeden ABD, sorunu çözmek üzere Arizona Üniversitesi önderliğinde bir araştırma projesi başlattı.
Ulaşım psikologlarının da desteğinin alındığı araştırmada, ışıklı, sesli ve titreşimli uyarılardan hangisine, sürücülerin daha hızlı tepki gösterdiği tespit edilmeye çalışıldı.
Toplam 32 gönüllü, sürüş simülasyonunda tehlikeli yolculuklara çıkarıldı. Söz konusu deneklerden, yolculukları sırasında, sağa-sola düzensiz olarak hareket eden sürücülere ya da başka araçlara çarpmadan yolculuklarını tamamlamaları istendi. Deneyin gerçekçi olması için yol sisli hale getirildi ve sürücülerin araç telefonuyla konuşmaları da sağlandı.
Bu süreç zarfında sürücüler, farklı test zamanlarında ve kazadan 2-4 saniye öncesinde ışıklı, sesli ya da titreşimli olarak uyarıldı. Sonuçlar incelendiğinde sürücülerin, tensel uyarılara daha hızlı tepki verdiği belirlendi. Kazalara karşı sesle uyarıldıklarında iki kat hızlı tepki veren sürücüler, koltuklarına yerleştirilen titreşim modüllerinden gelen uyarılara ise üç kat daha hızlı refleks geliştirdi.
Test sonuçlarını değerlendiren Florida Üniversitesi yetkilileri, bozuk yollar dolayısıyla araçta meydana gelen sarsıntıların, kaza uyarı sistemi için geliştirilecek titreşim cihazının etkisini azaltabileceği uyarısında bulundu. Söz konusu yetkililer, en basit korunma yöntemi olarak önerdikleri emniyet kemerinin hala bir çok sürücü tarafından kullanılmıyor olmasına da dikkat çekti.
Konunun uzmanları şimdi, titreşimli kaza uyarı sisteminin otomobillerde en efektif nasıl kullanılacağı konusunda çalışmalar yapıyor.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.