Oyun dünyasında devrim kapıda!

Oyun konsollarına ve pahalı donanımlara olan bağımlılığımız sona ermek üzere. OnLive, oyun dünyasını kökünden değiştirmeye geliyor.
Sony, Microsoft ve Nintendo, hazırlıklı olun! Alışık olduğunuz oyun konsol modeli kökünden değişmek üzere.
Değişimin ne ölçüde olduğunu söyleyebilmek için henüz çok erken belki ama eğer OnLive adı verilen bu proje ile yapılacağı söylenilen şeyler gerçek olursa, oyun dünyası tamemen değişebilir. WebTV’nin kurucusu Steve Perlman ve Eidos’un eski CEO’su Mike McGarvey’nin yedi yıldır üzerinde çalıştıkları proje, Electronic Arts, Take-Two, Ubisoft ve Atari gibi firmaların oyunlarını , dijital ortam üzerinden, ilk çıktıkları anda oyuncularla buluşturmayı amaçlıyor. “Oyun dünyasını değiştirecek proje bu mu?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. OnLive’ın asıl vurucu özelliği bu değil elbette. Şimdi sıkı durun, OnLive sayesinde en yüksek kalitedeki oyunları, bilgisayarınızın donanımına ya da kullandığı işletim sistemine bakmaksızın, oynamanız mümkün olacak. Sistem ayırca, ufak bir cihaz ile televizyona bağlanabilecek. Bu sayede OnLive, hem konsol hem de PC oyuncularının beğenisini kazanacak. Tabii, şimdilik bütün bunlar sadece birer iddiadan ibaret.
San Fransisco’da düzenlenen Game Developers Conference’da ilk tanıtımı yapılan OnLive sistemi, 16 adet oyunu başarıyla çalıştırmayı başarabildi. Halen kapalı beta aşamasında olan sistemin yazın açık beta testleri yapılacak. OnLive’ın bir sonraki kışa hazır olması bekleniyor.
Projenin başındaki isimlerden Steve Perlman, OnLive’ın teknolojisinin, kullanıcının bilgisayarının donanımına bakılmaksızın, en kaliteli oyunları bile İnternet üzerinden aktarmayı olanaklı kılacağını belirtiyor. Sakın buradan, oyunları indireceğiniz anlamını çıkarmayın. OnLive, bu oyunları kendi sunucularında saklayarak, kullanıcıların bu sunucular üzerinden oyun oynamasını sağlayacak. Tüm bunları yapabilmek için ise sadece 1 MB’lık bir eklenti kurmanız yeterli olacak.
Tasarımcılar, OnLive ile video oyun pastasından hatırı sayılır bir dilim almayı hedefliyorlar. Geçtiğimiz Şubat ayında toplamda 1.47 milyar dolar gibi inanılmaz bir satışa ulaşan oyun piyasasının sadece üç markaya bırakılmasına kimsenin gönlü razı değil.
Daha fazlası için Techno Labs’ı ziyaret ediniz!
Kaynak: www.milliyet.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.