SQL Server 2008 : Veri Platformunda Maliyete Işık Tutalım

Bugünün olumsuz seyreden ekonomik koşulları rekabetin daha da öne çıktığı bir ortam yaratmaktadır. Bu ortamda işletmeler her zamankinden daha fazla maliyetleri düşürerek verimliliği arttırmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu noktada işletmenin büyüme potansiyeline de zarar vermeden hareket etmenin iki temel yöntemi bulunmaktadır: Birincisi yapılmış yatırımlardan maksimum faydayı sağlamak. İkincisi ise stratejik yatırımlarla işletmeye ölçülebilir geri dönüş ve  tasarruf sağlayacak yöntemlere yönelmek.
Veri platformu özelinde bugün içinde bulunduğumuz şartları değerlendirdiğimizde karşımıza şu gerçekler çıkmaktadır :
Bugün pek çok işletme önemli bir veri patlaması yaşamaktadır
Zorlu ekonomik koşulların ardından hızlı hareket etmeyi gerektiren şartlar doğacaktır. Bu noktada da stratejinizi belirlemenize fayda sağlayacak bilgiye ne kadar güvenle ve hızla ulaştığınız yarınınınızı belirleyecektir.
Bu noktada SQL Server 2008 yarın karşımıza çıkacak fırsatları zedelemeden bugün maliyet avantajını nasıl sağlayacağını şöyle özetlemek mümkündür : 
1. İhtiyaç duyduğunuz özellikler tek bir üründe olması toplam sahip olma maliyetinde önemli ölçüde avantaj sağlamanıza yardımcı olur.  Forrester Consulting’in yaptığı araştırmada SQL Server 2008 ile  %162 oranında (ROI) yatırım geri dönüşü hesaplanmıştır. Arçelik’te gerçekleşen SAP platform altyapısınının değişimi projesinde Arçelik SQL Server ile sunulan çözümün alternatif diğer iki çözüme oranla %20-30 oranında daha düşük toplamda sahip olma maliyetine sahip olduğunu belirtmiştiri.
2. SQL Server 2008’in yüksek süreklilik konusunda sunduğu pek çok seçenekten size uygun olanı seçin, uygulamalarınızın sürekli çalıştığına emin olun ve işletmenizi ciro kaybından koruyun. Wipro Teknolojinin gerçekleştirdiği çalışma SAP ERP ortamında SQL Server seçimi ile planlanmayan kesintilerin %20 azaldığını ortaya koymaktadır. Arçelik yine bu konuda yaptığı açıklamada SAP ortamının SQL Server altyapısına taşınmasından bu yana sistemde herhangi bir planlanmayan kesinti ile karşılaşılmadığını belirtmiştir.
3. Verilerinizi kötü niyetli gişimlere karşı koruyun, veri platformunuzda gerçekleşen işlemleri kolaylıkla denetim altına alın. Yasal uyumluluk sürecinde ihtiyaç duyduğunuz özellikler SQL Server 2008 ile sağlanmaktadır. Bu sayede gereksinimlerinizi başka yazılımlara, uygulamanızı değiştirmeye ihtiyaç duymadan gerçekleştirin.
4. Donanım kaynaklarınızı Kaynak Yönetim Aracı ile daha iyi yönetin
5. Veri sıkıştırması ve FILESTREAM veri tipleriyle donanım maliyetlerinizden tasarruf ederken, performansınızı arttırın. Arçelik SAP altyapısının SQL Server’a taşınmasının ardından performansın eski sisteme oranla 3 kat arttığını belirtmiştir.
6. Veri platformu yönetim maliyetlerinizi sistem yönetimini merkezileştirerek, yönetim işlerini otomatik hale getirerek ve politika tabanlı yönetimden faydalanarak azaltın. Arçelik SQL Server ile bakım, yönetim ve eğitim maliyetlerini önemli ölçüde azalttığına dikkat çekmiştir.
7. SQL Server 2008’in sunduğu kurumsal zeka altyapısıyla, verilerinizi kolaylıkla konsoliden edin ve bilgiye dönüştürün. Bu içgörüden tanıdık araçlar vasıtasıyla bütün çalışanlarınızın yararlanmasını sağlayın.
Gerçek zamanlı bilgiye ulaşın – Şu anda ne olduğunu gözleyin.
Karlı müşterilerinizi bulun – Doğru müşterileri hedefleyin.
Gerçekçi yaklaşın – Tahmin ve senaryolarınızı bugünün iş koşullarına göre yapın.
Verimsizliğin kaynağını bulun – Değişiklik yapmak için çelişkileri anlayın ve eğilimleri bulmak için detaya inin.
Tasarruf Edin – Maliyet yapınızı anlayın ve en uygun şekilde tasarruf edin
8. SQL Server 2008’in Microsoft .NET Framework  tabanlı uygulamalara sunduğu geniş destek ile uygulama geliştirme verimliliğinizi maksimuma çıkarın.
Esneklik, güvenilirlik, ölçeklenebilirlik, verimlilik ve etkin yönetim konularında çözüm arayışı içinde olan Arçelik, SAP altyapısının SQL Server’a taşınmasının ardından “HP altyapısı üzerinde kullandığımız Microsoft Uygulama Platformu çözümlerine geçişimizin kazandırdığı artı değerden çok memnunuz. ” yorumunu yaptı. Arçelik böylece “Lisanslama, donanım, sistem entegrasyonu, veri yönetim ve bakım maliyetlerinden tasarruf sağladığını, Microsft Uygulama Platformu ile kolaylıkla entegre çözümler üretebildiğini ve son derece güvenli bir altyapıya kavuştuğunu” belirtti.
Sizler de yukarda bahsettiğimiz faydalar konusunda daha detaylı bilgiye www.microsoft.com/sqlserver/2008/en/us/spotlight-on-cost.aspx adresinden
ulaşabilirsiniz.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.