Suya Düşen Telefon Çalışır mı?

Hayatımızın her alanında elimizden düşürmediğimiz cep telefonları bir anlık dalgınlıkla ya da ani bir hareketimizle hayatımızdan çıkabiliyorlar. Deniz kenarında tatildeyken ya da günlük hayatımızda suya cep telefonumuzu düşürdüğümüzde içimiz acır, sanki bir yanımız eksilmiş gibi oluruz. Ne kadar dikkatli olsak da ani yapılan hareketlerde telefonumuzun başına istemediğimiz şeyler gelebilir.

Suya Düşen Telefonda İlk Ne Yapmalı?

Telefonumuz suya düştüyse sakin davranmalı ve birkaç işlem adımından sonra telefonumuzu yetkili servise ya da en yakın telefon tamircisine götürmeliyiz.

  • Suya düşen telefonumuzu sudan çıkardıktan sonra telefon hala açıksa önce telefonu kapatmalıyız. Çünkü telefon açık kaldığı sürece iç mekanizma çalışır durumda olacağı için suyla beraber bu çalışır mekanizma daha çok zarar görecektir. Suya düşen telefonun sudan çıktıktan sonra çalışır durumda kalması çok düşük bir ihtimaldir ama sudan çıkan telefonunuzun çalıştığını görüyorsanız telefonuma bir şey olmadı diye sevinmeyin ve hemen kapatın.
  • Temiz ve kuru bir havlu ile nazik hareketlerle telefonu kurulamalıyız. Çok detaya girmeden sim kart ve bataryayı da çıkarıp bu parçaları da kurulamalıyız.
  • Bu işlemleri yaptıktan sonra telefonu en yakın telefon tamircisi ya da telefon yetkili servisine götürmeliyiz. Çünkü telefonun bizim açmamızın daha büyük sorunlara yol açacak parçaları da ıslanmış ve zarar görmüş olabilir. Yetkili servis bu konuda müdahale edebilir.
  • Eğer telefoncu ya da yetkili servise götürme imkânımız yok ise telefonun içine işlemiş suyun ve ıslaklığın kurumasını bekleyip telefonunun çalışıp çalışmadığına bakabiliriz. Telefonu kuruladıktan sonra bir poşetin içine pirinç koyup telefonu da pirincin içine koyalım ve poşetin ağzını bağlayalım. Telefonun hava almaması gerekiyor. 36 saat ile 48 saat arası telefonu bu şekilde pirinçte bekletiyoruz. Pirincin nem ve rutubet alma özelliği olduğu için telefonun da içindeki nemi ve suyu emebileceği düşünülüyor. Sürenin sonunda telefonu şarja takıp çalışıp çalışmadığına bakabiliriz.
  • Pirinçte bekletmemize rağmen telefon çalışmıyorsa bir uzman kişiye telefonu göstermekte fayda vardır.

Suya Düşen Telefon Tekrar Nasıl Çalışır mı?

Suya düşen telefonumuz akıllı telefon ise servise götürmeden çalışma ihtimali pek yoktur. Akıllı ve dokunmatik telefon değil basmalı telefon ise bu telefonların suya düştükten sonra çalışma ihtimalleri fazladır, sadece 12 saat ile 24 saat arası kuruma süreleri sonunda çalışırlar.

Dokunmatik telefonlarda suya düşme sürecinin sonu genelde telefon servisinde biter. Telefon servisi tarafından sudan zarar gören parçalar değiştirilip ıslanan parçalar kurutulup telefon çalışır duruma getirilir. Fakat telefon çalışır duruma gelse de telefondaki bilgilerin silinme riski de vardır. En iyisi bu tatsız olaylarla karşılaşmamak için suya düşen tehlikesi olan yerlerde telefonu taşımamaktır.

 

Önceki İçerikÇeyiz Paketi
Sonraki İçerik2020’nin En İyi PC Oyunları
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.