Thumbs.db nedir, nasıl kaldırılır

 Bu dosya belki bir klasörü .zip ya da .rar şeklinde arşivleyip birine göndereceğiniz zaman, belkide FTP aracılığı ile sisteminizden dosyaları hostunuza atacağınız zaman varlığı ile sinirinizi bozmaya yetebilir. Hatta bazen bu dosyanın ne olduğunu bilmediğiniz için silmek dahi istemeyebilirsiniz ancak tereddüt etmeden silebilirsiniz. Peki bu dosya nedir, nasıl kaldırılır kısaca anlatmaya çalışayım.
Thumbs.db dosyası windows işletim sistemi tarafından o klasör ile ilgili işlemlerinizi hızlandırmak için otomatik olarak oluşturulan bir dosyadır. Bu dosya ancak siz sisteminizde “gizli dosyaları göster” özelliğini kullanıma sokmuş iseniz size görünür. Bu dosyayı manuel olarak silseniz dahi daha sonra tekrar oluşturulacaktır. O nedenle bu dosyanın silmenize rağmen tekrar tekrar görünmesini istemiyorsanız, Thumbs Dosyalarını Kaldırmak anlatımını takip ederek bunu nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.
Bu aşamadan sonra eğer klasörlerinizi gezerken bu dosyalara tekrar denk gelirseniz bu dosyalar bu işlemi yapmadan önce oluşturulmuş demektir, onları sildiğinizde tekrar oluşmayacaklardır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.