Windows Vista Onay Pencerelerini devre dışı bırakmak

Windows Vista’nın sistem ayarlarını değiştirmek istediğinizde veya sisteme yeni bir program kurmak istediğinizde, veya herhangi bir sistem klasörüne girdiğinizde veya çalıştırdığınızda ekrana gelen onay kutularından kurtulmak istiyor musunuz?
Windows Vista’nın sistem ayarlarını değiştirmek istediğinizde veya sisteme yeni bir program kurmak istediğinizde ekrana gelen onay diyalog kutuları kullanıcıların yanlışlıkla sisteme zarar vermemesi için düşünülmüş. Hem yöneticiler hem de standart kullanıcılar için geçerli olan bu diyalog kutularını eğer isterseniz iptal edebilirsiniz. Her ne kadar ekstra bir güvenlik önlemi olarak düşünülmüş olsa da belli bir süre Windows Vista ile çalıştıktan sonra sıkılacağınızı düşünüyorum, bu yüzden bu iptal işlemini nasıl gerçekleştireceğinize bir bakalım.
Öncelikle, sisteme yönetici yetkilerine sahip bir kullanıcı olarak giriş yapın. Sistemin genel güvenlik politikasını değiştireceğiniz için yönetici yetkilerine sahip olmanız gerekli. Windows Vista açıldıktan sonra Başlat menüsünden All Programs – Accessories yolunu izleyin ve Run (Çalıştır) komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde secpol.msc yazın ve OK (Devam) düğmesine basın. Ekrana sistem Yerel güvenlik ayarları (Local Security Settings) penceresi gelecektir.
Security Settings – Local Policies – Security Options yolunu izleyin. Sağ taraftaki listede User account control: Behaviour of the elevation prompt for administrators in admin approval mode üzerine çift tıklayın.
Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde No Prompt (Onay Sorma) seçeneğini aktif hale getirin ve OK (Tamam) düğmesine basıp diyalog kutusunu kapatın. Bundan sonra sistem programlarını çalıştırmak istediğinizde onay sorulmayacaktır.
Uygulama kurma onayını iptal etmek
Varsayılan bir ayar olarak, Windows Vista altında sisteme yeni bir program kurmak istediğinizde ekrana bir onay penceresi gelecektir. Eğer her seferinde bu diyalog kutusunu görmek istemiyorsanız, uygulama kurma onay sistemini iptal edebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için bir önceki bölümde de olduğu gibi sisteme yönetici haklarına sahip bir kullanıcı olarak giriş yapmış olmanız gerekli. Giriş yaptıktan sonra Başlat menüsünden All Programs – Accessories yolunu izleyin ve Run (Çalıştır) komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde secpol.msc yazın ve OK (Devam) düğmesine basın. Ekrana sistem Yerel güvenlik ayarları (Local Security Settings) penceresi gelecektir. Bu pencere içerisinde Security Settings – Local Policies – Security Options yolunu izleyin. Sağ taraftaki listede User Account Control: Detect Application Installations And Prompt For Elevation üzerine çift tıklayın ve ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde Disabled (Kapalı) seçeneğini aktif hale getirin.
İşte bu kadar. Bundan sonra Windows Vista sizi her yapmak istediğiniz işlemde onayınızı almak için yormayacaktır. Eğer kendinize ve sisteminize kuracak olduğunuz uygulamalara güveniyorsanız bu onay kutusu işkencesine yukarıdaki yöntemle son verebilirsiniz.
Yazar : Cenk TARHAN
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.