Türkiye'ye yeni ekonomik müjde…

Son olarak S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesi, ekonomi yönetimi ve iş dünyasını cesaretlendirdi.
Bakan Babacan Türk ekonomisinin krizde iyi bir sınav verdiğini belirtirken, iş dünyasının önde gelen isimleri kredi notunun daha da artacağını savundu…
Türkiye’nin makro ekonomisi, dünyayı sarsan krizde testi geçti. Dünyada 40 ülkenin kredi notu düşerken, en son Standart and Poors’un (S&P) açıkladığı kararla birlikte Türkiye kredi notu artan 14 ülke arasında yerini aldı, hem de notu dört farklı kuruluş tarafından çok kısa bir zaman içinde yükseltilmiş oldu.
Ekonomi yönetimi ve iş dünyasının önde gelen isimleri Türkiye’nin bu artışı fazlasıyla hak ettiğini belirterek, yeni not artışları geleceğinin de mesajını verdi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel krizde Yunanistan, İspanya, Portekiz, İrlanda, Rusya ve Meksika’nın da bulunduğu 40 ülkenin kredi notunun 100 defa düşürüldüğünü, bu nedenle sonucun Türkiye açısından çok önemli bir başarı olduğunu söyledi.
EKONOMİ DAHA ÜST SEVİYEDE
Ekonomi politikalarının öngörülen çerçevede yürütülebilmesi halinde önümüzdeki dönem yeni bir not artışının gündeme gelebileceğini anlatan Babacan, ekonominin ulaştığı noktanın mevcut kredi notlarının belirttiği seviyelerin üzerinde olduğunu da savundu. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da Türkiye’nin 2002 yılı sonrası siyasi ve ekonomik istikrarıyla Avrupa’nın 6’ncı büyük ekonomisi haline geldiğini açıkladı. Çağlayan, “Türkiye ekonomisinin, bugüne kadar adeta sıfırcı hocalar gibi geçmişte Türkiye’ye not vermeyen kuruluşlar tarafından başarı derecelendirmeleri bir bir artıyor.
Sadece 14 ülkenin kredi notu bu dönemde arttı. Bunların arasından da notu iki kademe artan tek ülke Türkiye oldu” dedi. 3 Aralık 2009 tarihinde Fitch Ratings kredi notumuzu iki not birden artırarak BB seviyesine yükseltikten sonra Moody’s notumuzu bir kademe artışla Ba2 seviyesine, JCR da BB-‘den BB’ye yükseltmişti.
TÜRKİYE BUNU HAK ETTİ
Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan da not artırımının, ‘gayet yerinde olduğunu, Türkiye’nin bunu çoktan hak ettiğini’ söyledi. Özilhan, “Bizim altımızda olması gereken birçok ülkenin üstümüzde olması yanlıştı. Bankacılık kesiminde Türkiye çok güçlü durumda. Derecelendirme kuruluşlarının notumuzu daha da yükseltmelerini bekliyorum” diye konuştu.
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de Türkiye’nin krizde notu kendisinden daha iyi olan ülkelerden bile daha iyi performans gösterdiğine dikkat çekerek “Reyting kuruluşlarına güvenimiz kalmamıştı. Artık daha iyi yerde olması gerektiğini onlar da kabullenmeye başladı. Ama hala olmamız gereken yeri göstermiyorlar. Yunanistan’ın notu daha yüksek ama borç krizi ile Avrupa’yı sarsıyor” dedi.
Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.