Vatandaşın cebini yakacak uygulama

Zorunlu hale gelecek bu uygulama vatandaşların cebini yakacak…
Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, bankaların, şubelerde yapılan işlemlerde olduğu gibi internet bankacılığında da güvenliği ücretsiz sağlamak zorunda olduğunu söyledi.
Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Bankalarda Bilgi Sistemleri Yönteminde Esas Alınacak İlkelere İlişkin Tebliği uyarınca, 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle Bireysel İnternet Bankacılığına giriş için SMS ile tek kullanımlık şifrenin zorunlu hale geleceğini anlattı.
”Tek kullanımlık Şifre” uygulamasının yeni bir uygulama olmadığını ifade eden Dinç, ”Yeni olan internet üzerinden yapılan işlemlerden ücret talep edilmesi. Bankalar, şubelerde yapılan işlemlerde olduğu gibi internet bankacılığında da güvenliği ücretsiz sağlamak zorunda. Tek kullanımlık şifrelerden alınacak ücretler, bankalar için yeni bir gelir kapısı olacağa benziyor” dedi.
”BANKALAR BU İŞLEMDEN PARA TALEP EDECEK”
”Tek Kullanımlık Şifre” uygulamasının tüketici açısından olumlu bir durum olduğunu, ancak bankaların sağladığı güveni ücretlendirmeye başlayacağını belirten Dinç, bankaların zaten internet üzerinden yapılan bir çok işlemden ücret aldığını dile getirdi.
Bankaların ”Tek Kullanımlık Şifreler” için 10-20 kuruş arasında ücret talep edebileceğini iddia eden Dinç, şunları kaydetti:
”Bu rakam küçük gibi görünüyor. Ancak, Türkiye’de yaklaşık 13 milyon hesap internet bankacılığına açık. Bunun 6 milyonu aktif olarak kullanılıyor. İnternet üzerinden yapılan EFT tutarı yıllık 500 milyar lirayı geçiyor. Bazı bankalar bunun üzerinden oransal kar alıyor. İnternet üzerinden yıllık 150 milyon adet işlem yapılıyor. Her işlem için 20 kuruş ve EFT’den de masraf aldıklarını düşünecek olursak bu da bankaların yaklaşık 30 milyon lira daha fazla kazanacağı anlamına geliyor. Banka bunu güvenlik karşılığı yapıyor, ekstra bir hizmet sunmuyor. Banka güvenliği sağlamak zorunda, ekstra para istemeye hakkı yok. Tüketici itiraz etmezse bankaların her yaptıkları yanlarına kar kalır. Her geçen yıl yeni ücretler talep eder.”
”BANKALARIN SİCİLLERİ KABARIK”
Daha önceki dönemlerde mahkemelerin bankalar aleyhine karar verdiğini ifade eden Dinç, ”Bankaların bu konuda sicilleri oldukça kabarık” dedi.
Dinç, bankaların öncelikle faizlerden kar etmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:
”Bankalar, son dönemlerde esas karlarını yan gelirlerden elde etmeye başladı. EFT, çek-senet tahsilatı, havale gibi işlemlerden masraf alıyor. Hesap cüzdanı için bile para alınmaya başlandı. Bankalar, hesaplarında para bulunduran müşterilerine faiz ödemesi gerekirken, hesap işletim ücreti adı altında kira alıyor. ‘Tek Kullanımlık Şifre’ bankalar için yeni bir gelir kapısı oldu.
Tüketicinin hesap açtırırken bankalarına EFT, havale gibi işlemlerden ücret alıp almadığını sorması gerekir. Ücret alınıyorsa hesaplarını başka bankaya taşımalarını tavsiye ederim. Ancak bazı bankalardaki hesaplar zorunlu. Müşteriler o bankadan maaşlarını alıyor. Banka kuruma ödediği promosyonu çalışanlardan çıkarıyor.”
TEK KULLANIMLIK ŞİFRE UYGULAMASI
1 Ocak’tan itibaren Türkiye’deki tüm bankaları kapsayacak uygulamayla hesap sahiplerinden müşteri numarası, parola ve şifre bilgilerine ek olarak ”Tek Kullanımlık Şifre” istenecek.
Uygulamada banka, internet şubesini kullanacak müşterilere kısa mesajla ”Tek Kullanımlık Şifre” gönderecek.
İnternet şubesi kullanan müşterilerin işlerinin aksamaması için 1 Ocak 2010 tarihine kadar kayıtlı ve güncel bir cep telefonu numarasını ilgili bankalara teyit ettirmeleri veya bildirmeleri istendi.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.