VDSL2 geldi, sabit hatsız ADSL yolda mı ?

ADSL’i hızda 8’e katlayan VDSL2 satışta. Bu servis yeni bir dönemi başlatacak. Sabit hatsız internetle ilgili çalışmalar da hızlandı
Türkiye’de internet alanında son dönemde yaşanan iki gelişme kullanıcılar tarafında ciddi değişimi de beraberinde getiriyor. İlk olarak Türk Telekom grubunun internet kolu TTNet, hızlı internet hizmeti ADSL’i hızda 8’e katlayan VDSL2 servisini abonelerine sunmaya başladı. Türk Telekom bu servisin sunulması amacıyla başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere tüm Türkiye’de fiber altyapı alanında ciddi yatırım yapıyor. Henüz başlangıç döneminde olan VDSL2, tüm bölgelerde verilmiyor olsa da, sağladığı avantajlarla özellikle işletmeler için önemli avantajları içinde barındırıyor.
 
 Hız sınırı aşılıyor
700MB büyüklüğündeki bir filmi 4 Mbps hızla (ADSL) bilgisayara indirmek yaklaşık 23 dakikalık süre alırken, 32 Mbps hızındaki VDSL2 servisiyle bu işlem 4 dakikada bitiyor. Bu hizmet, internet televizyonu, bir başka ifadeyle bilgisayar sistemleri (IP) üzerinden TV izleme imkânının da önünü açıyor.
TTNet, 32 Mbps’in yanı sıra 16 Mbps hızında da bu servisi abonelerine sunuyor. Bu iki paketin aylık ücreti 119 TL ve 149 TL olarak sıralanıyor. ADSL tarafında ise en yüksek 4 Mbps’lik kapasitenin abonelere satışı yapılıyor.
Kaynak ve devamı içiv TIKLAYIN

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.