Virtualbox Kali Linux Kurulumu

Kali Linux, siber güvenliği sağlamak amacıyla yazılmış olan açık kodlu Linux’un bir dağıtımıdır. Temel işlevi dışarıdan bilgisayara yapılacak olası sızmalara karşı önlem amaçlı “Debian” olarak çalışan bir Linux dağıtımıdır. “Debian” ise kaynak komutların bulunduğu bir dağıtımdır. Bilgisayarlara sızmak isteyen kişiler işletim sistemindeki açıkları bulmak ve raporlamak amacıyla penetration denilen testleri kullanırlar.

Bu sızma girişimlerine karşı geliştirilen Kali Linux ise birçok güçlü araç (tool) ve bileşen (component) ile kullanıcılara rahatlıkla kullanma imkânı sunmaktadır. Aynı zamanda Kali Linux, sade ara yüzü ile kullanıcılardan tam not almış bir yazılım olup; Bacttrack 5 R3 denilen işletim sisteminin geliştirilmiş bir versiyonudur. Bu yüzden birçok yazılımcı ve siber güvenlik alanında çalışan uzmanların kullandığı bir dağıtımdır.

Kali Linux Özellikleri

 • Kali Linux’ta birçok araç (tools) kullanılmaktadır. 600’den fazla penetration test içerir. BackTrack Linux’un devamı niteliğinde olan Kali Linux’ta, BackTrack sürümünden işlevsiz bazı araçlar ortadan kaldırılarak, aha kullanışlı ve daha sade bir sürüm ortaya çıkarılmıştır.
 • Tamamen ücretsiz bir yazılım olarak kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır ve ücretsiz olacağı Offensive Security şirketi garanti verilmektedir.
 • Açık kaynaklı kodlarla hazırlanmış bir yazılım olduğundan, tüm kodlara herkes ulaşabilir ve her kullanıcı kendisine göre kişiselleştirecek şekilde kullanabilir. Görünümü değiştirebilir, tasarımı düzenleyebilir vb.
 • Çoklu dil desteği bulunmaktadır ve birçok dili desteklemektedir. Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.
 • En önemli özelliklerinden birisi de kablosuz aygıt desteği sunmakta ve bu destekli kapsamlı bir düzeydedir.
 • Kurulumu sabit diske yapılabildiği gibi USB gibi araçlar vasıtasıyla test ya da deneme amaçlı olmak üzere sanal makineye de kurulabilecek niteliktedir.
 • Kali Linux içerisinde yar alan tools’lar rot erişimi istemektedir ve root erişimi default olacak şekilde hizmete sunulmaktadır.

Kali Linux Nereden İndirilir?

Kali linux’u birçok paylaşım yapan sitelerden, ftp arşivlerinden 32 bit ya da 64 bit seçeneklerinden birini indirebilir ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

VirtualBox Kali Linux Kurulumu Aşamaları

Linux işletim sistemi ve bu işletim sisteminin dağıtımlarından birini kullanabilmek için öncelikle Linux kodlarını ve komutlarını bilmeniz gerekmektedir.

 • İşletim sisteminize göre 64 bit ya da 32 bit seçeneklerinden birini bilgisayarınıza indiriniz ve indirilen dosyanın “setup” dosyasına tıklayarak kurulumu başlatınız.

 

 • VirtualBox Yöneticini çalıştırın ve sol üst köşede yer alan Yeni butonunu tıklayınız. Bu butonla sanal makine oluşturulacak kısım açılır. Kurulacak dağıtımın (kali Linux) ismini yazın ve işletim sistemi için 1 Gigabayt (1024 megabayt) alan belirleyin.

 

 • Gerekli alan belirlendikten sonra Create a Virtual Hard Drive Now (yeni sanal hard disk oluştur) seçilir, hard disk dosya tipi olarak ta VirtualBox Disk Image (VDI) seçimi yapıldıktan sonra “ileri” denilerek “Dynamically allocated” tıklanır. Harddisk boyutu istenecek bu kısma da boyut olarak 20 GB belirlemeniz yeterli olacaktır. Ardından VirtualBox Kali Linuk’un sol tarafında poweroff ibaresi gelecektir. Görünen sayfada sistem/işlemci tiklerine basılır ve burada PAE/NX kutusunu işaretlenir. Bu sayfada yer alan depolama (storoge) tıklanır ve IDE bölümünde boş’a tıklanır. CD/DVD disk dosyası seçilir ve buraya Kali Linux’a ait iso dosyasını atınız ve tamam’ı tıklayın.

 

 • Bir önceki işlemden sonra “başlat” tıklayın,” install (yükle)” seçin ve ardından ykleme dilini belirleyin. Karşınıza gelecek ekranda domain name kısmını bir şey yazmayın, ilerleyin ve saat kısmıa “estern” seçin. Disk yapılandırması sizden sorulacak burada da “Guided- use entire disk and set up LVM” seçim işlemini yaptıktan sonra bölümleme şeması yani Partitioning scheme şeklindeki kısımda “All files in one partition” seçiniz. Dosyaların yazdırılması için “yes” diyin.

 

 • En son olarak yazdırma işleminden sonra yükleme bitti ibaresinin çıkmasıyla yükleme tamamlanmış olur.
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.