Vista Service Pack 1 Kurulumu

Windows Vista Service Pack 1’i kurmaya başlamak için, bir anlamda ön gereksinim olarak görülen iki ya da üç yazılım güncellemesi yapmanız gerekiyor. Daha önce de dediğimiz gibi eğer güncelleme yapan bir Vista kullanıcısıysanız bunları zaten otomatik olarak yüklemişsinizdir. Bunlardan ilk ikisi hizmet yığını ve bileşen yükleme teknolojisiyle ilgili güncellemelerdi. Üçüncüsü ise Vista Ultimate ve Enterprise sürümlerine sahip kullanıcıları ilgilendiren BitLocker ile ilgili bir güncelleme.
Bu güncellemelerin ardından artık SP1 kurmaya hazırsınız demektir. Kurulum için bildik yollar mevcut;
Windows Update: Çoğu Vista kullanıcısı SP1’e otomatik olarak Windows Güncelleme bölümü üzerinden terfi edecek. Daha önce indirmiş olduğu bileşenlere göre de sabit diskinde bulunması gereken boş alan değişkenlik gösterecektir.
Tümleşik kurulum: Henüz Vista’ya geçmemiş ve ilk defa Vista kullanacak olanlar, yeni bir bilgisayar aldıklarında Vista’nın üzerinde SP1’in tümleşik olarak kurulu geldiği halini alacaklar. Tabii ki bu konuda uzunca bir süre eski cihazlar elden çıkarılana kadar ürünlerde yüklü olan eski sürüm Vista ile karşılaşabilecek olmanız olası.
Standalone kurulum: Şirket yöneticileri, IT uzmanları ve ileri düzey kullanıcılar için internetten yüklemek yoluyla da SP1 kurulumu yapılabilecek. Kurulum için iki farklı seçenek sunulacak 2.5 GB’lık sürümü 5 dil (İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve Japonca) desteği içerecek.
5.4 GB’lık sürümü ise normal Vista ile birlikte gelen tüm dil desteğini içeriyor olacak. Bu sürümde ayrıca SP1 için gerekli olan ön yükleme parçaları da kurulum dosyasından çıkacak.
Kurulum arkasında çok fazla da iz bırakmayacak. Birkaç kez yeniden başlatmanın ertesinde 30 ila 60 dakika arasında donanımınıza bağlı olarak kurulumu da tamamlamış olacaksınız.
Öte yandan eğer Vista’yı Türkçe kullanıyorsanız ilgili servis paketi için biraz daha beklemelisiniz diye ekleyelim. İlk çıkan servis paketi bahsi geçen 5 dili kapsıyor olacak. Türkçe Vista kullanıp İngilizce paketi yüklemenizi de Microsoft pek önermiyor. Bloglarında kısa bir süre daha beklemenizde fayda var diye not düşmüşler, bizden hatırlatması.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.