Windows Home Server RC1 (İlk Bakış :)

Bu yılın başlarında, Microsoft, Windows Server 2003 SP2 tabanlı Windows Home Server ürününün geleceğini duyurdu. Bir süre önce de Microsoft, Beta Tester’ler için Windows Home Server ürününün ilk RC sürümünü yayınladı.
Windows Home Server, evinizdeki eski bir bilgisayarın, bir sunucu merkezi olmasını mümkün kılarak, dünyanın her yerinden veri depolama, tüm bilgisayarlarınızın bir yedeğini alma, yazıcı paylaştırma, internet ile uzak bilgisayar bağlantısı amacı ile kullanabilmenizi sağlıyor.
Windows Home Server’in hızlı ve verimli bir şekilde çalışabilmesi için, minimum 1 Ghz işlemci ve 512 MB RAM öneriliyor. Daha düşük sistemlerde de çalışıyor ancak çeşitli sıkıntılar yaşanabiliyor. Bilindiği üzere, sunucu işletim sistemleri sürekli açık olarak kaldığından, genelde klavye, fare ya da monitöre ihtiyaç duyulmaz. Sadece kurulum esnasında, klavye, fare ve monitöre ihtiyacınız var. Eğer harici bir disk sürücüsü kullanmak istiyorsanız, Microsoft, eski USB standartlarının yavaş ve depolama işleminde verimsiz olduğu için bu işlemi minimum USB 1.1 ile yapmanızı öneriyor ve zaten Windows Home Server, daha düşük standartları desteklemiyor.
Yükleme, Vista-tarzı bir arabirimle, ürün anahtarı ve disk sürücüler ile ilgili birkaç sorudan sonra, ek kullanıcı bilgisine ihtiyaç duyulmadan tamamlanıyor. Yükleme, işlem yapılacak diski tamamen sileceğinden, işlem gerçekleştirilmeden önce birçok defa uyarı mesajları alıyorsunuz. Bu işlem, WHS’nin, depolama havuzu olarak, mevcut tüm diskinizi kullanması gerektiğinden kaynaklanıyor.
Windows Home Server’ı kullanmaya başladığınızda, ‘ayrı disk sürücüleri’ en iyi şekilde düzenleniyor. İlk kullanımda WHS, bir depolama havuzu oluşturacak ve disk sürücü boyutunu ayarlayacak. Örneğin, 160 GB’lik yeni bir disk ve 40 GB’lik eski bir diskiniz var. WHS bu diskleri, 180 GB depolama havuzu olacak şekilde, otomatik olarak birleştirecek ve gelecekte, depolama havuzuna kolay bir şekilde makine eklemek için seçenekler sunulacak. Microsoft bu konuda, ” Windows Home Server, bugün ve gelecekte, sizin ihtiyacınıza göre büyüyecek/gelişecek” diyor.
Devamı için:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.