Windows Live Messenger 2009 İncelemesi

Stabil sürüme ulaşan Windows Live Messenger’ın en yeni sürümü 2009’un detaylı incelemesi önce ve sadece Potkal.com’da!
Bir süredir Beta sürümünde olan Windows Live Messenger (bilinen adıyla MSN Messenger), Writer, Photo Gallery (Fotoğraf Galerisi) gibi Windows Live servisleri stabil sürüme, yani 2009 versiyonlarına ulaştı. Peki değişiklikler neler?
Windows Live paketinin içindeki bütün servislerde gerçekleşen değişikliklere değinmeden önce, 2009 versiyonu ile birlikte gelen ek servislere kısaca değinelim. Eğer Microsoft Office XP, 2003 ya da 2007 versiyonlarından birtanesini kullanıyorsanız, yeni Office Live (İnternet üzerindeki ofisiniz) eklentisini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte eğer Outlook 2003 ya da 2007 versiyonlarından birini kullanıyorsanız, yeni Outlook bağlayıcısını yükleyebilir, böylece Hotmail veya Live e-posta hesabınızı Outlook üzerinden yönetebilir (e-postaları ya da kişileri) veya takvimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu güzel düşünülmüş özelliklerin detaylarına daha sonra değineceğiz. Öncelikte Türkiye’de çok fazla kullanılan ve yeniliklerini merak ettiğiniz Windows Live Messenger (bilinen adıyla MSN Messenger) ‘a bir göz atalım.
Her şey Merkezi Programla Başlıyor
Daha önceki Live yüklemelerinde olduğu gibi Live servislerini yüklemek istiyorsanız, yine merkezi kontrol sistemi olarak kabul edebileceğimiz bir program yüklüyorsunuz. Bu programı çalıştırdıktan sonra, yüklemek ya da güncellemek istediğiniz servisleri seçerek devam ediyorsunuz. Daha önceki sürümde bu işlemi yapmak tam bir işkenceydi. Mevcut bilgisayardaki Live servislerini taraması, güncelleştirilecekleri bulup güncelleştirmeyi yapması bazen imkansız olabiliyordu. Hatta yeni format attığımda, 2 gün boyunca Live servislerini yükleyemediğim de olmuştu. Ama bu seferki merkezi kontrol programında, önceki versiyondaki sıkıntılar giderilmiş. İlk çalıştırmamda hızlı bir şekilde güncelleme isteyen servisleri buldu. Bununla birlikte yüklü olmayan servisler için, yükleme onayı almayı da ihmal etmedi. Burada dikkat çeken iki farklılık var. Birincisi ek servisler, ikincisi de SilverLight yüklemek istemesi (SilverLight hakkında bilgi için tıklayınız). Bu da gösteriyor ki, Microsoft iyiden iyiye SilverLight teknolojisine geçmeye başlayacak.
 
Windows Live Messenger 2009
 
Her şeyden önce görünüm neredeyse tamamen değişmiş. Windows Vista’ya yakın görünüme bürünen Windows Live Messenger 2009’da dilerseniz tema özelliği de bulunuyor (önceki versiyonundan daha gelişmiş olarak). Messenger’ın hem arka plan, hem de renklerini değiştirebiliyorsunuz. Giriş yaparken en çok dikkatinizi çekecek değişen özellik ise “durum” ikonları. Eskiden Messenger ikonuna göre “meşgul” seçenekleri varken, artık kutucuk renklerine göre durum ikonları bulunuyor.
 
Yeşil kutucuğun anlamı müsait olduğunuzu, kırmızı kutucuğun anlamı meşgul olduğunuzu, sarı kutucuğun anlamı bilgisayar başında olmadığınızı, beyaz kutucuğun anlamı da sisteme görünmez olarak giriş yaptığınızı simgeliyor. Önceki versiyonlarda bulunan “telefonla görüşüyor” gibi seçenekler yeni Messenger’da bulunmuyor.
İlk giriş süreniz biraz zaman alıyor. Ancak sonraki girişlerde hızlanıyor. Giriş yaptıktan sonra bir karşılama ekranı ile karşılaşıyorsunuz. Yeniliklerden bir tanesi de, kişi listenizdeki gruplara “Sık Görüşülenler” ve “Gruplar” gibi seçeneklerin eklenmesi. Favori bağlantılarınızı sık görüşülenler grubuna taşıyabilirsiniz. Böylece o bağlantılar listenizde yer alırken en üstte ve resimleriyle birlikte çıkacaklar. Diğer bağlantılarınız ise, durumuna göre yer alacaklar (meşgul, uzakta gibi). Tabii bunu ayarlamanız mümkün. Ayarlar penceresinden isterseniz bu iki yeni grubu kaldırabilir ya da favorilerinizin de durumuna göre listelenmesini sağlayabilirsiniz.
Diğer bir özellik de, profil fotoğrafınız yerine artık video koyabilmeniz. Böylece sadece sırıtmış bir yüz değil, sırıtmaya başladığınızdan itibaren çektiğiniz bir videonuzu koyabilirsiniz 🙂
Fotoğraf paylaşımı artık eski usul, dosya transferi şeklinde yapılmıyor. Fotoğrafınızı konuşma ekranına sürüklediğiniz anda, konuşma ekranında fotoğraf büyük boyutlu haliyle beliriyor. Dileyen kullanıcı bu fotoğrafı bilgisayarına indirebiliyor. Özellikle eski versiyonlarda, İnternet kamerası (webcam) ile konuşurken dosya ve fotoğraf paylaşmak tam bir eziyet halini alıyordu. Yeni Messenger 2009 ile birlikte bu eziyet sona eriyor.
Kişiler kendi Live sayfalarını güncellediklerinde, artık bir pencere ile uyarı alıyorsunuz (tabii sadece abone olduğunuz kişilerden). Mesela Can, albümüne yeni bir fotoğraf ekledi ya da yeni bir yazı yazdı gibi. Bununla birlikte bir kişi sizi listesine eklemek istediğinde gelen onay penceresinde, “Bu kişiyi Live sayfama da ekle” gibi bir seçenekle karşılaşıyorsunuz. Önceki versiyonlarda Live sayfanıza eklemek istediğiniz kişilere bir davetiye gönderiyordunuz.
Yazışma ekranı ise tamamen değişmiş diyebiliriz. Bir kişiyle yazışmaya başladığınızda, yazışma ekranının üstünde beliren menü, “Fotoğraflar”, “Dosyalar”, “Görüntü”, “Arama”, “Oyunlar” ve “Etkinlikler” seçeneklerini barındırıyor ki, bu gerçekten iyi düşünülmüş ve kullanım kolaylığı sağlayan bir yapı. Her ne kadar Egemen ile canlı canlı konuşamasak da, aşağıdaki ekran görüntüsü yeni yazışma ekranı hakkında size bilgi verecektir 🙂
Office Live 2009
Bu ek servis ile Microsoft turnayı gözünden vurdu diyebiliriz. Nitekim iyi düşünülmüş ve günlük hayatta kolaylık sağlayacak olan bu özelliğin, Microsoft Office paketiyle entegre olması da büyük kolaylık. Mesela sunum yapacağınız dosyayı hazırladınız ve ertesi gün yurtdışına çıkacaksınız. Parmak belleğiniz (flash disk) hasar gördüğü için açamıyorsunuz. Ama bu servisle İnternet üzerinde tutabileceğiniz sunumunuza İnternet bağlantısı olan her yerden erişebilirsiniz. Üstelik 1.000’den fazla dökümanı, size ayrılmış bu alanda saklayabilirsiniz. Dilediğiniz dosyaları, kişi listesindeki arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.
Merkezi kurulum programında bu seçeneği işaretleyip yüklemeyi yaptıktan sonra, uygulama menü şeklinde Microsoft Office paketinize dahil olacaktır. Office XP ve 2003’te yazı stillerini değiştirdiğiniz görev çubuğuna entegre olan sistem, Office 2007’de doğrudan menüye entegre oluyor:
Eğer Office Live hesabınız yoksa, Windows Live veya Hotmail hesabınızdan giriş yaparak (eğer bu hesaplarınız da yoksa, yeni bir hesap açarak), Office Live hesabınızı kullanıma açabilirsiniz. Office Live hesabınıza giriş yaptıktan sonra Microsoft Office uygulamanızdaki herhangi bir dökümanı, doğrudan Office Live hesabınıza kaydedebilir veya buradan açabilirsiniz. Üstelik “Farklı kaydet” seçeneği içerisinde de Office Live hesap alanınız bulunuyor.
Diğer Servisler
En önemli değişiklik geçiren ve yeni servisleri yukarıda detaylı bir şekilde inceledik. Şimdi sıra daha az değişiklik geçiren servislere geldi. Bakalım onlarda ne gibi bir değişiklik var.
Posta 2009 artık Outlook ile tam entegre çalışıyor. Sadece Hotmail hesabınızı değil, Gmail, Yahoo gibi diğer e-posta adreslerinizi de bu uygulama sayesinde kontrol edebilirsiniz. Yeni Posta 2009 için, Outlook Express’in yeni versiyonu diyebiliriz (yani ille Outlook ile kullanmak zorunda değilsiniz). Bu yeni versiyon içinde, anımsatıcı seçeneği daha da geliştirilmiş. Örneğin bugün 14.00’da sevgilinizle buluşacaksınız. Takviminize bunu belirtirseniz (bu Posta 2009 ile gelen yeni bir özellik), size bu anımsatmanın Messenger’ınıza, eposta adresinize ya da cep telefonunuza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Unutmadan, cep telefonunuzun servis sağlayıcısı bu gönderimden dolayı ücret talep edebilir, bunu öğrenmenizde fayda var.
Writer 2009’da çok da fazla bir değişiklik bulunmuyor. Writer, WordPress, Blogengine .Net, Live Journal, TypePad, SharePoint, Community Server gibi daha pek çok blog servisine entegreli yazı sistemi. Yani siz Office Word’de yazı yazar gibi yazıyorsunuz, resimlerinizi ve varsa videoları ekliyorsunuz (Soapbox veya YouTube gibi), “yayınla” butonuna bastığınızda bu içerik bloğunuzda yayınlanıyor. Writer 2009’daki en büyük değişiklik, artık fotoğraflardan ya da resimlerden galeri oluşturabilmeniz ve Facebook, Flickr, Twitter gibi sitelerden içerik eklenmesine olanak sağlaması.
Fotoğraf Galerisi 2009‘ da diğerlerine nazaran az bir değişiklikle karşımıza çıkıyor. Kendi fotoğraf galerimizdeki ya da başkalarının bizimle paylaştığı fotoğraf galerilerindeki fotoğrafları taramak daha kolay bir hale getirilmiş. Bu da JavaScript’in nimetlerinden sonuna kadar faydalanmak anlamına geliyor. Bununla birlikte yeni bir özellik olan panoramik fotoğraf yaratma seçeneği bulunuyor. Bu özellik sayesinde fotoğrafları birleştirerek, panoramik görüntüler elde edebilirsiniz.
Movie Maker 2009 henüz stabil sürüme ulaşmadı, Beta sürümünde. Daha önce Windows XP’nin içinde gelen programın, İnternet ile entegre edilmiş hali olan Movie Maker 2009 yeni tasarımı ve İnternet üzerinden kolay paylaşımıyla dikkat çekiyor.
Aile Koruması 2009 servisi ebeveynler için son derece önemli bir hizmet. Bu servis sayesinde çocuğunuzun İnternet üzerinde hangi siteleri ziyaret ettiğini, arama motorlarında neler aradığını, hangi kişilerle Messenger vasıtasıyla iletişime geçtiğini görebilir ve yeni arkadaşlarını ondan önce siz inceleyerek onay verebilirsiniz. Bununla birlikte istediğiniz İnternet sitesine erişimi yasaklayabilirsiniz. Çocuğunuzun İnternet üzerindeki aktivitelerini gösteren sayfayı, dilerseniz rapor şeklinde kendinize gönderebilirsiniz. Filtreleme özelliği de sunan eklenti gibi görünen ama aslında ayrı bir yazılım olan Aile Koruması 2009, ücretsiz olduğu düşünülürse oldukça detaylı bir korumaya sahip.
Araç Çubuğu (Toolbar) 2009 eklentisi, Internet Explorer İnternet tarayıcısıyla entegre bir şekilde çalışıyor. Ziyaret ettiğiniz İnternet sayfasından ayrılmadan Windows Live’a, Live Search’e, Windows Live Hotmail’e bağlanabilir ve ağınızdaki kişilerin son gelişmelerini takip edebilirsiniz.
Son olarak küçük bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Ekran görüntülerimizin İngilizce olmasının nedeni, test sistemimize Windows Live 2009’u tamamen İngilizce olarak kurmamızdan kaynaklanmaktadır. Dilerseniz siz Türkçe dil seçeneğini de seçebilirsiniz, böylece Windows Live paketi içerisinde yer alan servislerin tamamı Türkçe olacaktır.
Windows Live 2009 servislerini indirmek için buraya tıklayınız.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.