Windows Vista'nın Yanına Pardus 2008 Nasıl Kurulur?

Uzun bir bekleyişten sonra Pardus 2008’in final sürümü yayımlandı. Pardus TÜBİTAK UEKAE bünyesindeki seçkin kişilerden oluşan bir ekip tarafından geliştiriliyor. Amaç daha güvenli, daha esnek, ulaşılması kolay ve tamamen Türkçe bir işletim sistemi yapabilmek. Pardus diğer adıyla ulusal işletim sistemimiz olma özelliğini taşıyor. İlk sistem hatırlayacaksınız Live CD olarak 2005 yılının başında yayımlanmıştı. Sonrasında Pardus 1.0, Pardus 2007 ve derken Pardus 2008 çıktı sahneye! Pardus’un özellikleri saymakla bitmez ama kısaca bahsetmek gerekirse;
Pardus için herhangi bir lisans ücreti ödemeniz gerekmez.
Pardus’a virüs giremez.
Beraberinde gelen Openoffice paketinde Word, Excel, Powerpoint gibi yazılımların benzerlerini kullanabilirsiniz.
İnternete yine beraberinde gelen Firefox’la girebilirsiniz. Firefox’u çoğunuzun tanıdığını ve Internet Explorer’dan daima bir adım önde olduğunu biliyorum.
Pardus’u kurmak için Windows’u tamamen kaldırmanız ve format atmanız gerekmiyor. Windows kurulu haldeyken Pardus’u yüklemek istediğinizde Pardus bilgisayarınızı istediğiniz şekilde 2′ye böler. Her açılışta Pardus’u veya Windows’u seçebilirsiniz.
Pardus’un avantajlarını gördükten sonra artık konuya gelelim. Milli işletim sistemimizin en son sürümünü, Pardus 2008’i, Windows Vista kurulu olan bilgisayarımıza ikinci bir işletim sistemi olarak kuralım. Pardus ile birlikte Vista kullanmak hoşunuza gidecektir eminim. Yapmanız gereken bir Pardus 2008 CD’si edindikten sonra aşağıdaki adımları izlemek.
Padus 2008’i indirmek için İndir sayfasına gidebilirsiniz. İndirdiğiniz CD görüntüsünü nero vb. bir programla CDye yazdırarak kullanabilirsiniz.
Konunun davamını alttaki linkten okuyabilirsiniz

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.