Windows'a Tarayıcı Özgürlüğü Geldi

vrupa Komisyonu tarafından alınan kararla birlikte, Internet Explorer tarayıcı pazarındaki hakimiyetini kaybetmişti. Uzun süredir beklenen tarayıcı özgürlüğü yaması bu hafta yayınlanıyor.
Geçtiğimiz aylarda Avrupa Komisyonu, adil rekabet kanunları gereği Internet Explorer’ın Windows’un standart tarayıcısı olma özelliğini engelleyen bazı kararlar almıştı.  Bu karara göre Microsoft ya rakiplerine rekor derecede bir tazminat ödeyecekti ya da, onların önünü açacak bir proje geliştirecekti.
İkinci yolu seçen ünlü yazılım firması kullanıcılarını rakip tarayıcılara yönlendiren bir sistem üzerinde çalışmıştı. Tarayıcı seçim ekranı adlı bu sistemde 12 adet browser’ın özelliklerini anlatan tanıtı yazılar bulunacak.
Karar veremeyenler için rastgele tarayıcı seçme özelliği olacak
Microsoft, seçim ekranını şimdilik sadece Avrupa ülkelerine sunacak. Standart olarak Internet Explorer 8 kullanmayan, tüketiciler ise bu ekranı göremeyecek.
Yayınlanacak olan yama (patch), Windows’un XP, Vista ve 7 sürümlerini kapsayacak. Microsoft’un seçtiği 12 farklı tarayıcının içerisinde Firefox, Opera ve Chrome gibi ünlü programlar dışında, Sleipnir, Green Browser, Maxthon, Avant, Flock, K-meleon, Slim adlı 7 tane fazla bilinmeyen browser bulanacak.
Bu tarayıcılar içerisinde karar veremeyen kullanıcılar için ise Microsoft rastgele bir tanesini seç adlı bir sistem de geliştirdi. Ancak rastgele seçim sonucu yine karşınıza Internet Explorer 8 çıkma ihtimali de bulunuyor. Avrupa’daki test sonuçlarına göre, Microsoft tarayıcı özgürlüğü yamasını yavaş yavaş tüm dünyaya yayacak.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.