4K Teknolojisi Kaç Pikseldir?

Ekran çözünürlüğü terimi olan 4K terimi son zamanların en çok merak edilen konularından bir tanesi. Televizyonlardan sonra bu teknolojinin akıllı telefonlarda da kullanılmaya başlanmasıyla birlikte 4K’nın ne olduğunu merak edenlerin sayısı da artmaya başladı. Son dönemlerdeki en popüler çözünürlük birimi olan 4K, tam diyaframda 4096x3112px çözünürlüğü ifade eder. Yaklaşık olarak ise 1.32:1 oranda 12.7 milyon piksel içerir. UltraHD olarak bilinen ve 3840x2160px çözünürlükten daha yüksek bir çözünürlüğe sahiptir. Bu da demektir ki 4K teknolojisi çok daha yüksek bir çözünürlük sunar. Televizyonların çoğu halen UltraHD sistemini kullanıyor olsa bile 4K da yavaş yavaş bu dünyaya entegre olmaya başlamıştır. 

4K’nın Önemi Nedir?

Medya teknolojilerinde kaliteli görüntünün de önemi artmaya başladı. 4K teknolojisi daha gerçekçi renkleri ve daha net görüntüleri de beraberinde getiriyor. Herhangi bir HD cihaza göre 4K özelliği taşıyan cihazlar hem daha iyi görüntü alınmasını hem de görüntülenmesini sağlıyorlar. Böyle olunca da bu teknolojiye olan ilgi de haliyle artıyor. Tüketicilerin daha net görüntü talep etmesi ise teknoloji firmalarını çoktan harekete geçirdi. Film, maç, dizi her ne olursa olsun bu teknoloji sayesinde yayınlar izleyiciye daha net ulaşıyor, tasarımcılar ise grafik çalışmalarından daha verimli sonuç alabiliyorlar. 

4K Neyin Kısaltması?

Rakamları uzun uzun yazmak yerine kısaltmalarını kullanmak daha anlaşılır olmalarını sağlıyor. 4K teriminde yer alan K harfi ise burada rakamın kısaltmasıdır. Sosyal ağlarda da sık sık karşılaşılan bu kısaltma biçimi teknoloji dünyasının da kullandığı sistemlerden bir tanesi. 4K demek 4.000 demek. Bu rakam da bu görüntü sisteminin çözünürlüğünün sayısıdır. Bu teknoloji ilk olarak 2011 yılında sinema ekranlarında kullanılmaya başlandı. Daha sonra projeksiyon cihazlarına geçişle birlikte televizyonlara doğru başlayan yol da açılmış oldu. Tablet ve telefonlarda da 4K sistemine geçiş yapılmış olsa da en iyi sonuç büyük ekranlarda alınmaktadır. Telefonların gelişimi izlendiğinde ekranlardaki netliği artıran her teknoloji heyecan uyandırmıştır. Klasik tüplü televizyonlardan LCD ve LED TV’lere kadar gelen süreçte izleyiciyi ekrana daha çok bağlamayı başaran görüntüler elde edildi. 

4K Teknolojisi Son Mu?

Bu teknoloji ile ilgili en çok merak edilen sorulardan birisi de daha da gelişip gelişmeyeceğidir. Görüntü üzerine çalışan teknoloji kuruluşları 8K ile ilgili çalışmalarına çoktan başladılar. Ancak bu çalışmaların henüz ne aşamada olduğu ile ilgili net bir veri yok. 4K’nın tamamen yaygınlaşması ve ömrünü tüketmesi bekleniyor olabilir. Şu anda yeni bir sistem olduğu için 4K teknolojili cihazların fiyatı da diğerlerine göre daha yüksek olabilir. Ancak her yeni teknolojide olduğu gibi zamanla bu cihazların da fiyatı ucuzlamaya başlayacaktır. 4K’nın devamındaki sistemin devreye girmesi söz konusu olduğunda ise daha avantajlı bir biçimde 4K’lı ürünlere sahip olmak mümkün olacak. 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.