Android Silinen Videoları Geri Getirme

Android sistemli telefonlar ve tabletlerde özenle saklanılan fotoğraf ve videolarınız silindiğinde endişe etmenize gerek yoktur. Uygun yöntem ve yazılımlarla bu verileriniz rahatlıkla kurtarılabilmektedir. Bunun için öncelikle telefonunuzda videolarınız herhangi bir işlemden dolayı silinmesi (format gibi) ya da yanlışlıkla silinmesi gibi durumlarda bu verileri kurtarmaya başlamadan önce bir dizi tedbirler alınmalıdır. Bunlar; öncelikle telefonunuzda interneti kapatın.

Telefonunuz çalışırken yeni videolar, fotoğraflar çekmeyin ve telefon hafızasına kayıt olacak herhangi bir veri yüklemeyin. Veri yüklenmesi, resim ve video çekilmesi durumunda bu yeni veriler, silinen veriler üzerine kaydedilme riski olduğundan verilerinizin kurtarılmasını engelleyebilir. Bunun dışında veri kurtarmak amacıyla ne işlev gördüğünü bilmediğiniz bir veri kurtarma yazılımı yüklemeyin. Bu makalede önerilen yazılımlar ve veri kurtarma yöntemlerini okuyarak işlem yapılması videolarınızı kurtarmada büyük yarar sağlayacaktır.

Google Hesabı İle Video Ve Resimleri Yedekleme

Android işletim sistemi ile çalışan telefonlarda her türlü silinme riskine karşı fotoğraf ve videolarınızı Google arama motoru üzerinden Google hesabı açarak verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Telefondaki Google fotoğraflar isimli kısmın ayarlarından back up/sync aktif olarak ayarlanmışsa, Google fotoğraflar uygulamasını açarak çöp kutusu içerisini kontrol ederek silinmiş videolarınızı bulabilir ve geri getirme imkânını elde edebilirsiniz.

Bu uygulamanın bazı kısıtlı durumları söz konusudur. Bu kısıtlar uygulama en fazla 60 gün verileri muhafaza etmektedir ve veri depolama kapasitesi en fazla 15 gigabayttır. Eğer verileriniz silinmesi üzerinden 60 gün geçmişse ya da videolarınız çöp kutusundan da silmişseniz bu yöntem işinize yaramayacaktır.

Hafıza Kartından ve Telefon Hafızasından Silinen Videoları Kurtarma Yazılımları

Android telefonunu hafızasından ya da harici hafıza kartından video silinmesi durumunda yazılımlar vasıtasıyla verilerinizi kurtarabilirsiniz. Hafıza kartında silinen verileri kurtarmak, telefon hafızasından silinen verileri kurtarmak daha kolay ve daha hızlıdır. Hizmet sunulan Data Recovery (veri kurtarma) yazılımları silinen videolarınızı kurtarmanızda yardımcı olacaktır. Bu yazılımlar ücretsiz/ücretli olarak kullanıma sunulmuştur. Yazılımlardan birkaçı şunlardır:

 • İskysoft Toolbox
 • Wondershare Dr.Fone
 • Android Data Recover
 • EaseUS MobiSaver for Android
 • Recuva
 • Jihosoft
 • Myjad
 • Aiseesoft
 • Apowersoft
 • Tenorshare
 • UFED celebrite
 • Oxygen
 • Forensic Detective
 • Mobile Edit

 

Wondershare Dr.Fone Yazılımı İle Video Kurtarma

Bilgisayar üzerinden programı indirin ve bilgisayara yükleyin. Telefonunuzu, orijinal kablosu ile bilgisayara bağlayın. Telefonunuzun ayarlar kısmından USB hata ayıklama seçeneğini aktif hale getirin. Bilgisayarda yükleme işlemi tamamlandıktan sonra yazılımı açın, yazılım telefonunuzu gördükten sonra açılan sayfanın sol üst kısmında yer alan “Recover” butonuna ardından “recover android data” kısmını tıklayın.

Yazılım telefonunuzun veri kapasitesine göre arama yapacak ve telefon hafızasından silinen tüm verileri bulmanıza yardımcı olacaktır. Telefonun şarjı en az % 50 olmalı ve yazılım veri kurtarmaya çalışırken asla bağlantısını kesmeyin.

Android Data Recover ile Verileri Kurtarmak, Yedeklemek

Bu yazılımla hem verilerinizi kurtarabilir hem de telefona kaydedilen fotoğraf ve videolarınızı yedekleyebilirsiniz. Android Data Recover ile hem mevcut fotoğraflar videolar, hem de kurtarılan veriler veri kurtarma sayfasında gözükecektir. Silinen veriler bir renkte, mevcut veriler ise bir renk ancak silinen veriler için kullanılan renkten farklı bir renk olacak şekilde görüntülemektedir. Bu sayede mevcut veriler ile silinen verileri ayırt edebiliyorsunuz.

Telefonu kablo ile bilgisayara bağlayın, yazılımı çalıştırın ve yazılım telefonunuzu algıladıktan sonra kurtarmak istediğiniz dosya türü/türlerini seçin, ardından tarama işlemini başlatın. Yazılım verilerinizi kurtardıktan sonra dosya üzerinde gelerek “kurtar” seçeneğini tıklayarak verilerinizi kurtarabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.