Cep Telefonu Casus Yazılım Engelleme

Cep telefonlarından kullanıcıların verilerinin ele geçirilmesi adına casus yazılımlar yer alabilmektedir. Özellikle son yıllarda bu konudaki talepler oldukça arttığı gibi kullanıcıların telefonları için bu güvenliği sağlaması kritik bir hale gelmiş durumdadır. Eğer telefonunuzda böyle bir zararlı yazılımın olduğunu düşünüyorsanız, cep telefonu casus yazılım engelleme adımlarını takip ederek güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Yapacağınız bu işlemler ile birlikte piyasadaki hemen hemen pek çok farklı casus yazılımına karşı bir engel getirebilir ve kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Android, iOS ve Windows gibi pek çok farklı işletim sistemi ile uyumlu bir şekilde çalışabilen bu casus yazılımları engellemenin yolu belirtilen adımların yapılması ile mümkün olmaktadır. Aksi halde hiçbir işlem yapılmamış olan bir telefon ya da cihaz, saldırılara karşı açık hale gelecek ve ciddi mağduriyet yaşanabilecek riskleri ortaya çıkacaktır. Casus yazılım kişilerin cihazına bulaştıktan sonra tüm hareketleri izlemeye başlar. Kamerayı ya da mikrofonu kullanarak ses kaydı dahi yapabilecek olan bu yazılım, kişilerin güvenliğini ortadan kaldırdığı gibi ciddi tehlikeler de yaratabilmektedir. Bu bakımdan tüm bu tehlikeleri ortadan kaldırmak adına güvenlik bir şekilde cihaz ayarlamalarının yapılması gerekmektedir.

Casus Yazılım Nasıl Anlaşılır?

Eğer telefonunuzla konuşurken arkada farklı sesler duyuyorsanız, telefonunuzda normal olmayan sayfalar ve ayarlar açılıyorsa, cihaz bataryası çok hızlı bir şekilde tükeniyorsa ya da normal olarak tanımladığınız işlemleri dışında farklı hareketler gerçekleşiyorsa telefonunuzdaki bu durumun casus yazılımdan kaynaklandığını düşünmeye başlayabilirsiniz. Özellikle çok kısa süreli ani değişikliklerde mutlaka bu tip riskler göz önünde bulundurulmalıdır.

Android İşletim Sisteminde Casus Uygulamalar Nasıl Kaldırılır?

Android işletim sistemine sahip bir cihazda bu tip riskli olan uygulamaları kaldırmak istediğinizde yapmanız gereken tek işlem cihazın fabrika ayarlarına döndürülmesidir. Böylece herhangi bir sorunla karşılaşmadan tüm riskleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bu ayarları yapmak için cihazınızın ayarlar kısmına geçiş yapmanız ve yedekleri geri yükle seçeneklerinden sistem ayarlarını geri yüklemeniz yeterlidir. Kısa süre içerisinde yeniden açılacak olan cihazınız sıfırlanmış olacaktır ve tüm casus yazılımlar da cihazınızdan silinecektir.

iOS İşletim Sisteminde Casus Uygulamalar Nasıl Kaldırılır?

Jailbreak yapılan iOS modellerinde genellikle bu tip riskler görülmektedir. Risk almamak adına ise yapmanız gereken işlem Jailbreak işlemini kaldırmak olmalıdır. Kaldırarak cihazınızı yeniden kurmanız sayesinde sorunsuz bir şekilde cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Casus yazılımlar çok başlangıç seviyesindeyse ya da ücretsiz seçenekler kullanıldıysa uygulama listelerinde görülebilir. Bu bakımdan uygulama bölümünden uygulamaları kaldırarak bu tip yazılımları cihazınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Fakat genellikle casus yazılımlar kendini gizleyecektir .

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.