Dolarda düşüş devam edecek mi?

Dolar, küresel ekonomik iyileşmenin hız kazandığına yönelik beklentilerin artmasıyla euro karşısında değer kaybetti.
Dolar, küresel ekonomik iyileşmenin hız kazandığına yönelik beklentilerin artmasıyla emtia zengini ülkelerin para birimleri ve euro karşısında değer kaybetti.
Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir haber analizde, Çin’in Aralık ayı ihracat rakamlarının beklenenin üzerinde geldiği ve bu gelişmenin küresel ticaretin rayına oturduğuna yönelik beklentileri artırıp, euro ve diğer getirisi yüksek para birimlerinin değerini bir gecede yükselttiğine dikkat çekildi. 
Dolar son dört haftadır euro ve yen karşısında değer kaybediyor. Aralık ayı istihdam rakamlarının hayal kırıklığı yaratması, doların düşüşüne katkıda bulunurken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed), faiz oranlarını beklenenden daha kısa süre içinde yükselteceği yönündeki ümitleri suya düşürdü.
Haber analizde yorumlarına yer verilen, Chicago merkezli aracılık kurumu PFGBEST’in para piyasaları araştırmacısı Paul Kavanaugh, “Dünya genelinde yatırımcılar yeniden riskli yatırımlara yönelmeye başladı” dedi ve ekledi: “Fed gevşek para politikalarını devam ettirdikçe, yatırımcılar ellerindeki doları satacaktır.”
RİSK FAKTÖRÜ
Londra merkezli araştırma şirketi Calyon’un analistlerinden Stuart Bennett ise, “döviz piyasasında riski gören yatırımcılar, getirisi diğer para birimleri kadar yüksek olmayan doları ellerinden çıkarıyor” diye konuştu.
Doların sadece, ABD’nin Kasım ayı istihdam rakamlarının yüksek gelmesinden sonra bir ralli yaşadığına dikkat çekilen analizde, faiz oranlarının sıfıra yakın seviyelerde tutulmasının, euro ve diğer para birimlerinin dolar karşısında yükselmesine neden olduğunun altı çizildi.
Toronto merkezli finansal araştırmalar şirketi Scotia Capital’ın analistlerinden Sacha Tihanyi, Çin’in artan ihracat oranının küresel ticaretin sağlığı açısından önemli bir işaret olarak kabul edilebileceğini söyledi ve artan oranın sevindirici bir gelişme olduğunu dile getirdi. 
DÜŞÜŞ DEVAM EDEBİLİR
Çin’de olumlu gelişmeler yaşanırken, ABD istihdam verilerinin hayal kırıklığı yaratması, doların değer kaybetmesine neden oldu.
Dünyanın lider bankalarından BNP Paribas’nın analisti Sebastien Galy, ABD istihdam rakamlarının, risk algısından çok, dolardaki hareketlenmenin habercisi olduğuna dikkat çekti.
Ekonomistler aynı zamanda Fed’in düşük faiz politikasına devam etmesinin, doların yatırımcıların düşük faizli para birimlerinde borçlanıp, getirisi yüksek döviz kurları üzerinden riskli yatırımlar gerçekleştirdiği carry trade işlemlerinde, kullanılmaya devam edeceğine işaret ettiğinin de altını çiziyor. Öte yandan Fed’in kısa bir süre içinde faiz oranlarını yükseltmesi de beklenmiyor.
Bütün bunlara ek olarak, Hugo Chavez’in ülkenin para birimi bolivarın değerini düşürmesinin ardından, bolivar dolar karşısında büyük bir düşüş yaşadı.
Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.