Otostopçunun Galaksi Rehberi Dizi Oluyor

Douglas Adams’ın tam olarak galaktik bir komedi adı altında yazdığı şaheseri olan “Otostopçunun Galaksi Rehberi”, Adams’ın en başarılı eserleri ve çalışmaları arasında gösterilebilecek bir kitap serisidir. Daha önce radyo tiyatrosu ve televizyon dizileri gibi hatta sinema içerisinde de insanların karşısına çıkmış bir eserdir. Bu eserin günümüzde dizi olarak karşımıza çıkabilmesinin arkasında ise HULU adındaki yayın servisi büyük rol oynuyor. Bu şirket ve ABC Signature ile beraber yapılan ortaklık sayesinde geliştirilip yayına sürülecek dizinin başında Jason Fuchs ve Carlton Cuse baş rol alıyor. Bu iki ismi duymamış iseniz ikisi de gerçekten yetenekli ve izleyenlerin seveceği oyuncular.

Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin Konusu

Arthur Dent adındaki adam sabahın erken saatlerinde uykudan uyandığında yaşadığı evin oralarda yapılacak olan yeni bir otoyol için yıkılacağını öğrenir. Sarı bir yıkım aracı ise bahçesine çoktan girmiştir. Oyuncumuz burada karşısındaki yıkım ekibine neden kendisine bir şey söylenmediğine, direk olarak yıkıma geçildiği hakkında itirazını iletir fakat karşıdaki kişiler, yıkım emrinin belediyenin bodrumunda yer alan kilitli olan bir sandık içerisinde aylardır var olduğunu, itiraz etmek için yeterince zamanı olduğunu söylerler. Tam işler Arthur için kötüleşecek iken bir anda gökyüzünden yıkım aracı şeklinde sarı buldozerler ve yaklaşık 3 4 düzine uzay gemisi belirir ve buradaki yol inşaatının galaksiler arasında kurulacak bir otoyol olduğu söylenir. Bu duruma karşı koyarlar ama karşıdan alınan cevap “Efendim? Sanırım haberiniz yoktu. İstimlak duyurusu yaklaşık 50 yıldır Alfa Centauri’de bulunan ilgili panoda asılıydı. Neden zamanında itiraz etmediniz?” yönündeydi.

Otostopçu Yakın Arkadaş

Durum böyle iken Arthur, en yakın arkadaşı olan Ford Prefect’in , aslında Betelgeuse gezegeninden gelmiş olan bir galaktik otostopçu olduğunu öğrenir. Gezegenin yok oluşundan son anda kurtulurlar ve Arthur bir anda kendisini koskocaman dünya içerisinde hayatta kalmayı başarabilmiş tek Dünya gezegenine ait insan olarak bulur. Ardından birçok olay sıra gelir. Devamını öğrenmek isteyenler kitabını okuyabilirler ya da çıkacak diziyi izleyebilirler. Biz spoiler vermeyelim.

Dizinin Çıkış Tarihi

Dizinin çıkış tarihi tam olarak bilinmemekle beraber diziyi izlemek isteyenler HULU adlı dizi platformunu takip etmeleri gerektiğini burada hatırlatmak isteriz. İlk olarak radyolara konu olan bu dizi başlangıçta bir radyo komedisi olarak tanıtılmaktaydı. Ardından 1981 yılında BBC ekranlarında yer alan yapıt, 2005 yılında Sam Rockwell, Mos Def, Martin Freeman ve Zooy Deschanel’in rol aldığı bir versiyonu sayesinde beyaz perde içerisine taşınabildi. Hikâye içerisine bakıldığında oldukça fantastik ve bilim kurgu türünde yazılmış olan bu yapıt ilginçliği ve o zamanlar fazla bilim kurgu türünde radyo komedileri ya da diğer medyalar tarafından yayınlanmamış olması nedeniyle insanların dikkatini çekmişti. 1979’dan yana gelen bu kitap günümüzde dizilerde bile yerini bulabiliyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.