Tek kullanımlık şifre korkuttu

Yeni yılla birlikte banka müşterilerini yeni yükler bekliyor. Faiz düşüşü ile karı azalan bankalar yeni arayışlara yöneldi.
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Genel Sekreteri Ekrem Keskin, yeni yılla birlikte internet bankacılığı üzerinden yapılacak para transferlerinde zorunlu hale gelecek tek kullanımlık şifrenin SMS ücretinin müşterilere ödettirilmesinde yasal bir engel bulunmadığını savundu.
Keskin, faizlerdeki hızlı düşüş nedeniyle bankaların kâr marjının azaldığını, bu nedenle bankaların önümüzdeki dönemde verecekleri hizmetin bedelini müşterilerine daha fazla yansıtmak zorunda kalacaklarını bildirdi.
İLAN ETMEK YETERLİ
Keskin, özel düzenleme olması nedeniyle kredi kartı sözleşmelerinde kart ücretinin sözleşmede belirtildiğini, onun dışındaki genel hizmetlere ilişkin ise böyle bir zorunluluk olmadan serbestçe belirlendiğini söyledi. Merkez Bankası tebliğinin bu serbestiyi bankalara sağladığını ifade eden Keskin, “Önemli olan ücret ve komisyonlar rekabet içinde belirlenmiş mi, ikincisi de talep edilecek ücret önceden açıklanıp şubelerde ilan edilmiş mi? Bu iki şart yerine gelmişse isteyen banka verdiği hizmetin bedelini müşterisinden alır. İstemeyen de almaz” dedi.
YENİ YÜKLER GELİYOR
Ekrem Keskin, müşterilerin önümüzdeki dönemde bankalara daha fazla ücret ve komisyon ödeyeceklerini de söyledi. Bankaların şimdiye kadar faiz kazancının yüksek olması nedeniyle, bir çok hizmetin bedelini müşterilerine yansıtmayıp faiz gelirinden karşıladığını belirten Keskin, “Faiz marjı düştü. Önümüzdeki dönemde daha da düşecek. Bu dönemde geçmişte olmayan veya çok fazla dikkat edilmeyen hizmetler karşılığında alınan ücretler bundan sonra daha da önem kazanacak. Bankalar artık faiz dışı giderlerini faiz dışı gelirleriyle karşılamaya daha fazla önem verecek. Türkiye komisyon ve ücretler açısından diğer ülkelerin çok gerisinde. Tıpkı hesap işletim ücreti gibi, yeni ücretler kaçınılmaz olacak” dedi.
DAVALAR YOLDA
Bankalar önümüzdeki dönemde kârlılıklarını artırmada müşterilerini hedef seçerken, 2010 yılı çok sayıda banka-müşteri davalarına sahne olacak. Sanayi Bakanlığı yetkilileri ve tüketici dernekleri, müşterisinin yazılı onayını almadan Merkez Bankası tebliğine dayanarak hesap işletim ücreti alan bankaların davayı kaybedip ücret iadesi yapmak zorunda kaldığına işaret ettiler. Dernek yöneticileri, sözleşmede yer almayan her türlü komisyon ya da ücret ödemesini mahkemeye taşıyacaklarını söylediler.
Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.