Uzay Teknolojisi Sayesinde Geliştirilen Araçlar

Teknolojisinin gelişmesinde etkili olan yapılardan bir tanesi de uzay araştırmalarında elde edilen verilerdir. Bütün bu gelişmeleri bir bütün olarak düşünürsek uzay çalışmaları da bu bütünün kuşkusuz bir parçasıdır. Bu çalışmalar sonunda ortaya çıkan sonuçlar ise gündelik yaşama uyarlanarak yaşamı kolaylaştıran ürünlere kaynaklık yapmışlar ve yapmaya devam ediyorlar. Hatta bazı buluşlar sağlık sistemlerinin de gelişmesini sağlamış. Uzayda kullanılacak aletlerin mantığı basit. Verimli, sağlam ve küçük olmaları en önemli noktadır. Bu noktadan yola çıkıldığında ise elde edilen araçların son derece fonksiyonel olduğu rahatlıkla söylenebilir. 

MRI Teknolojisi 

Tanı yöntemlerinden birisi olan MRI aslında uzay araştırmalarının bir sonucu olarak yapılandırılmış. İç organların görüntülenmesini sağlayan bu sistem şimdiye kadar birçok hayatı kurtardı. Teknoloji NASA ile ortak çalışmalar yapan bir şirket tarafından geliştirilmiş. Uzay çalışmalarının sağlığa etkisine örnek olarak rahatlıkla gösterilebilir. 

Oksijen Maskeleri 

Günümüzde itfaiyeciler tarafından kullanılan ve dumandan etkilenmelerinin önüne geçen oksijen maskelerinin tasarımı da NASA’nın araştırmalarına dayanıyor. NASA’nın çalışmalarının öncesinde bu maskeler oldukça ağırdı. Ortalama 13-14 kilo olan maskelerin giyilmesi, taşınması ve maske ile çalışılması oldukça zordu. NASA ‘nın dizaynı olan maskeler ise çok daha hafif ve kullanışlı. 

GPS Teknolojisi 

Artık herkes tarafından bilinen GPS teknolojisi de NASA’nın çalışmalarının bir ürünü. Yön bulmayı büyük ölçüde kolaylaştıran bu teknoloji sayesinde insanlar adres sorma derdinden büyük ölçüde kurtuldular. Aynı teknolojinin sağladığı bir başka avantaj ise polis, itfaiye, ambulans ihtiyacının oluşması halinde müdahale süresinin kısalmasıdır. 

Çizilmeye Dayanıklı Lensler

NASA astronot kaskları ve plastik ekipmanları için plastikten daha dayanıklı bir ürün ararken çizilmeye karşı dayanıklı malzeme etmeyi başarır. Plastik çabuk deforme olduğu için üzerinde çalışılan bu malzeme sonrasında lens ve gözlük camı olarak kullanılmaya başlanır. 

El Süpürgeleri

Anlık temizlik ihtiyacı olduğunda hayat kurtaran el süpürgeleri de NASA’nın dünyaya armağanı. Ay yüzeyinde bulunan malzemeleri toplamak için geliştirilen bu süpürgeler görevlerini yaptıktan sonra rafa kaldırılmaz. Evlerde kullanıma uygun hale getirilerek el süpürgeleri ortaya çıkartılır. 

Şeffaf Diş Telleri 

Diş tellerinin kötü görüntüsünden dolayı tedaviden kaçanların imdadına da NASA yetişiyor. Şeffaf diş tellerinin ilk maddesi NASA tarafından bulunur. Sonrasında diş yapılarında olan bozuk görüntünün giderilmesi için sağlık alanına bu malzeme aktarılır. 

Termal Botlar

Soğuk havalarda ayakların sıcak kalmasını sağlayan termal botların temeli de NASA’ya dayanıyor. Astronotların ayaklarını korumak için tasarlanan bu botlar şimdilerde soğuk bölgelerde yaşayanların hayatını kolaylaştırmak için kullanılıyor. Termal botlar ile kar, kış demeden doğaya çıkılabiliyor. 

Joystick Teknolojisi 

Oyun oynamayı sevenlerin vazgeçilmezi joystickler de uzay araştırmalarından sonra ortaya çıkıyor. Bu sistem oyunlar dışında askeri uçaklar ve iş makinalarında da kullanılmakta. İşlerin daha hızlı bitmesini sağlayan bu sistem de teknoloji alanında büyük bir atılım olarak sayılabilir. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.